home  festival history  location  projects
 
  Appledore Arts Festival

2007  Programme of Events


 

Listed below is a schedule of our events for this year’s Festival. For further details please buy a copy of our Souvenir Festival Programme from the Information Tent which will be open from 10.30 am – 6.00pm each day of the Festival (May 31st – June 3rd). Alternatively please call 07900 212747 or e-mail info@appledorearts.org. For all Pre-Booking Events please call to confirm availability.


Date

Event

Time

Venue

May 31st –June 3rd

 

 

 

Exhibitions

Marcus Vergette : Time and Tide

11am – 6 pm

Glove Factory

 

Lawson Oyekan : Air, Light and Word

11am – 6 pm

Glove Factory

 

Simon Moore : Glass Work

11am – 6 pm

Glove Factory

 

NDA : Square Picture Show

11am – 6 pm

St Mary’s Church Hall

 

Pete Newell : Estuary Compositions

11am – 6 pm

St Mary’s Church Hall

 

Art Excellence : Young Peoples Project

11 am – 6 pm

British Legion

Artists-In-Residence

Linda Gordon : Spiral Tidal Earthwork

11 am – 6 pm

Far Beach

 

Lawson Oyekan : Work in Clay

11 am – 5 pm

Glove Factory (1st-3rd)

Demonstrations

Tim Harvey : Carving in Bath Stone

11 am – 6pm

The Quay (3 days)

 

Garbriel Hummerstone : River of Words

11 am – 6 pm

The Quay

 

Lani Shepherd : Stained Glass

11 am – 6 pm

The Quay

Craft Stalls

Artists selling their work (indoors)

11am – 6 pm

Baptist Church Hall

 

Artists selling their work (outdoors)

11 am – 6 pm

The Quay

Pots and Pioneers

Tom Barnett : Boat Shaped Kiln

11 am – 6 pm

Richmond Dock

Bicton College

Final Year Degree Show

11 am – 6 pm

St Mary’s Church Hall

Falmouth College

Giant River Monster : Help to build it !.

11am – 6 pm

Glove Factory

North Devon College

Foundation Degree : Show

11 am – 6 pm

Yurt on The Quay

SCAT

First Year Show : Paintings

11 am – 6 pm

St Mary’s Church Hall

Open Gardens

Various gardens in Appledore

11 am – 6 pm

Various

 

 

 

 

Thursday May 31st

 

 

 

Pre-Booking Workshop

Zoe Carter : Print Making Workshop

11 am – 4 pm

Methodist Hall

Drop-In Workshops

Peter Wintercrane : Circus Skills

11 am – 3 pm

The Quay

 

Joanna Dewfall : Mosaic Workshop

11 am – 6 pm

Yurt on The Quay

 

Over, Under and On the River

11 am – 6 pm

Yurt on The Quay

Film Shorts

Mixed programme of film shorts

7.30 pm

Blue Lights Hall

 

 

 

 

Friday June 1st

 

 

 

Pre-Booking Workshops

Exeter Phoenix : Film Animation

11 am – 4 pm

Methodist Hall

 

John Ewington : Life Drawing

11am – 1 pm

The Vicarage

 

John Ewington : Life Drawing

2 – 4 pm

The Vicarage

Drop-In Workshops

Deborah Hastings : Rag Rugging

11 am – 6 pm

The Quay

 

Jon Williams : Giant Clay Fish

11 am – 6 pm

Yurt on The Quay

 

Over, Under and On the River

11 am – 6 pm

Yurt on The Quay

Music

Free Born Men

2 – 3.30 pm

The Quay

Talk

Sam Stiles : Artists on Tour (1790-1850)

2 pm

Blue Lights Hall

Evening Events

Folk Orchestra of North Devon

8 pm – 9 pm

Baptist Church

 

Writers Behaving Badly

7.30 pm start

One End Street

Film Shorts

Mixed programme of film shorts

5 pm

Blue Lights Hall

 

Mixed programme of film shorts

7.30 pm

Blue Lights Hall

       
Saturday June 2nd      

Pre-Booking Workshops

Rebecca Jeffries : African Dance

11 – 12.30 am

Methodist Hall

 

Rebecca Jeffries : African Dance

2 – 3.30 pm

Methodist Hall

 

Energia : Samba Band Workshop

1 – 4 pm

Appledore School

Drop-In Workshops

Sue Russell : Carnival Parade Workshop

11 am – 6 pm

The Quay

 

Clare Summerson : Kite Making

11 am – 6 pm

Yurt on The Quay

 

Over, Under and On the River

11 am – 6 pm

Yurt on The Quay

Talk

Philip Eglin : Masterclass

5.30 pm

Blue Lights Hall

Maritime Oral History

Conversations about Appledore’s history

2 – 3 pm

Baptist Church

Walking Tour

Terry Bailey : You Walk, I Talk

11 am – 1pm

Start Information Tent

 

Terry Bailey : You Walk, I Talk

2 - 4 pm

Start Information Tent

Performance

Nell & Madge : The Cleaners !

12 to 5 pm

The Quay

Music

Appledore Silver Band

2 – 3 pm

The Quay

 

Bideford Folk Festival

Afternoon

The Quay

Fresh Fish Stall

Dan The Fishman : Fresh Fish

9 am – 1 pm

The Quay

Evening Events

Samba Band and Carnival Parade

7 – 8.30 pm

The Quay

 

Dan The Fishman : Seafood Kitchen

7 – 8 pm

The Quay

 

Automated River Monster : Launching

About 8.15 pm

Small Beach

 

Appledore Beacon : Lighting

About 8.30 pm

Churchfields Car Park

 

Pots and Pioneers : Unveiling of kiln

About 9.00 pm

Richmond Dock

Film Shorts

Screening of some of Best Films

3 pm

Blue Lights Hall

 

Films on subject of ceramics

6.30 pm

Blue Lights Hall

 

 

 

 

Sunday June 3rd

 

 

 

Pre-Booking Workshop

Carole Page Davies : Drawing Class

11 am – 4 pm

Methodist Hall

Drop-In Workshops

Chris Taylor : Raku Workshop

11 am – 6 pm

The Quay

 

Ali Roscoe : Windows on the River

11 am – 6 pm

Yurt on The Quay

 

Over, Under and On the River

11 am – 6 pm

Yurt on The Quay

Church Service

Open Air Service

11 am

The Quay

Talk

Marcus Vergette : Time and Tide

2 pm

Glove Factory

Walking Tour

Terry Bailey : You Walk, I Talk

11 am – 1pm

Start Information Tent

 

Terry Bailey : You Walk, I Talk

2 - 4 pm

Start Information Tent

Maritime Oral History

Conversations about Appledore’s history

2 – 3 pm

Baptist Church

Music

Pendragon

2 – 3 pm

The Quay

 

Bideford Folk Festival

Afternoon

The Quay

Event

Pots and Pioneers : Opening of Kiln

Early Afternoon

Richmond Dock

Prize Giving

Doorknocker Competition

3 pm

Information Tent

 

Paint The View Competition

3.30 pm

Information Tent

Film Shorts

Final chance to see some of best entries

4 pm

Blue Lights Hall

 

Copyright © 2009 Appledore Arts Festival (except where stated differently on images)

Registered Office : Appledore Arts, 3 Marine Parade, Appledore, Devon, EX37 9JJ
Registered Charity No. 1150761
Registered Company Limited by Guarantee No.07139649